חפשו באתר
קטגוריהselect
תת קטגוריהselect
אזורselect
התקנון
שם:
קטגוריהselect
תת קטגוריהselect
טלפון:
קורות חיים
בחר ...
דוא"ל:
...Loading...

הקשר בין רשתות חברתיות לתעסוקה

הקשר בין רשתות חברתיות לתעסוקה

הרשתות החברתיות כבר אינן רק דרך לחדש קשרים עם חברים מהתיכון אותם לא ראיתם המון שנים, היום רשתות חברתיות משחקות תפקיד חשוב במגוון תחומים אחרים בחיים החל מפוליטיקה וכלה בעסקים. אחד התחומים שעולם ה- web 2.0 משחק בו תפקיד משמעותי ביותר הוא עולם חיפוש עבודה ועובדים. כמעט ואין היום מעסיק שלא יריץ שאילתה בגוגל על מועמד פוטנציאלי ולא יציץ בפרופיל הפייסבוק שלו לפני הקבלה לעבודה. גם המועמדים מצידם משתמשים בכלי הרשת החברתית כדי לחפש משרות ולעתים גם לשווק את כישוריהם.

זיכרון הפיל של גוגל

המוח האנושי מתוכנת לשכוח ולא רק לזכור. גוגל מצידו, לעולם לא שוכח. דברים שאמרנו ואמרו עלינו לפני עשור, יעלו בחיפוש גם היום. זו הסיבה שכדאי לחשוב לפני שמעלים דברים רגישים או מטרידים. חשבו כי המעסיקים הפוטנציאלים, גם בעוד עשרים שנה, יקראו כל מה שפרסמו אודותיכם היום, כאילו זה היה היום.

פייסבוק כבוחן התאמה למשרה

לאור האזהרה בסעיף הקודם, האם לא רצוי להימנע מהעלאת כל מידע אישי או פרובוקטיבי לרשת? מסתבר שלאו דווקא. כאשר נתנו לפרופסור ושני סטודנטים, במחקר שנערך לפני כשנה בארה"ב, לבחון פרופילים של מועמדים בפייסבוק  ולנבא עד כמה יתאימו לעבודה, התוצאה הייתה ניבוי מדויק למדי, למרות שהקריטריונים לפיהם נערכה הקביעה לא הוגדרו כלל. מסתבר, שפרסום תמונות (גם פרובוקטיביות) מאירועים חברתיים, נתפס כמעיד על האופי החברותי של המועמד ולא התמקד בפן הפרובוקטיבי.

מדיה חברתית דוגמת פייסבוק נתפסת כדרך להכיר את המועמד באופן בלתי אמצעי, את ה"אני" האמיתי שלו. התוצאות של המחקר הנ"ל רק מאששות את דרכי הפעולה של מגייסים בשטח הבוחנים את הפרופילים בכל מדיה חברתית אפשרית לפני קבלת המועמד.

שימוש בכלי מדיה חברתית על ידי המעסיקים

  • בדיקת פרופילים של מועמדים ברשתות החברתיות השונות.
  • יצירת פרופיל חברה עשיר בתוכן מיתוג החברה במטרה למשוך מועמדים איכותיים ולספק מידע מועיל למועמדים.
  • סקירת קבוצות הנוגעות בנושאים מקצועיים בתחום הגיוס וזיהוי מועמדים פוטנציאליים מתוכם.
  • פרסום משרות באתר החברה ובקבוצות מקצועיות רלוונטיות למשרה במדיות החברתיות ובפרט בפייסבוק, לינקדאין ובארץ גם קפה דה-מרקר.
  • בדיקה במנועי החיפוש אודות המועמד.

שימוש בכלי מדיה חברתית על ידי המועמדים

מועמדים רבים כבר עושים חיפוש במדיות חברתיות כדי לזהות משרות פוטנציאליות וכדי ללמוד על החברות אשר אליהן זומנו לראיון. רבים גם מפרסמים את העובדה שהם מחפשים עבודה כסטאטוס בפייסבוק, אך כיצד אפשר להשתמש בכלי המדיה החברתית באופן יעיל יותר כדי למצוא עבודה?

פיתוח הרשת החברתית

דרך אחת היא לפתח את רשת הקשרים. פייסבוק היא רשת חברתית המיועדת בעיקר לקשרים חברתיים, לינקדאין מתרכזת סביב נושא הרשת החברתית העסקית, רשתות אחרות גם הן בעלות דגשים שונים מהם עסקיים, סובבים סביב תחומי עניין משותפים או חברתיים. פיתוח רשת חברתית ענפה מאפשרת למועמד להגיע ליותר אנשים, וכאשר מדובר ברשת כלינקדאין – הפרסום הוא גם יותר ממוקד בתחומים העסקיים. אפילו שורת הסטאטוס בה המועמד מציע את כישוריו ומכריז כי הוא מחפש עבודה עשויה להגיע לאנשים הנכונים, גם אם ההיכרות האישית של המועמד עם האנשים הרלוונטיים אינה חזקה במיוחד. קשרים אלו גם יכולים לחשוף אותו לרשת משנית של החברים של אותו אדם ברשת.

מיתוג המועמד

מיתוג היא מילה גדולה, מה שעומד מאחוריה היא השקעה ביצירת תמונה ברורה והצגת המועמד על כישוריו וניסיונו בדרך אשר תדאג ביותר לקידומו. ברשת החברתית של לינקדאין, לדוגמה, קיימת אפשרות מקיפה לתת רקע על הכישורים, ההשכלה והניסיון של המועמד. ככל שהמידע יהיה יותר מושקע ומקיף כך גדלים הסיכויים כי מעסיק פוטנציאלי יפנה למועמד.

כאשר מדובר ברשתות בעלות אופי חברתי כגון פייסבוק, כדאי לבצע הפרדה בין מידע אישי החשוף לעיני חברים בלבד, ומידע אותו מעוניינים לחשוף לעיני מעסיקים פוטנציאלים.

השתייכות לקבוצות עניין

כאשר מחפשים עבודה, רצוי להצטרף לקבוצות בעלות עניין מקצועי בתחום בו מחפשים. בקבוצות אלו המועמד גם יתגבר את הידע המקצועי ויוכל לפתח קשרים מקצועיים ולחזק את הרשת החברתית המקצועית שלו, גם יעזור במיתוג העצמי כיוון שחלק מהבדיקה היא זיהוי הקבוצות אליהן המועמד משתייך, וגם יחשוף את המועמד להצעות עבודה המתפרסמות במסגרת הקבוצה המקצועית.

רשתות חברתיות משחקות תפקיד גדל והולך בעולם העסקים וגיוס המועמדים. ניצול נכון וטוב של המדיה הזו מהווה כלי יעיל ואפקטיבי בחיפוש ומציאת עבודה כמו גם בסינון המועמדים.

חוות דעת גולשים
הזנ/י את שמך
דרג/י מ1 עד 5
הזנ/י את תגובתך

...Loading...
שלח אלינו קורות חיים ואנו נתאים עבורך את המשרה!
שם:
טלפון:
קטגוריהselect
תת קטגוריהselect
אזורselect
בחר ...
התקנון
...Loading...